. ,
 

Najprawdziwsze graffiti na ścianie szkolnej!

      

             W dniu 16.11.2013 r. kilkudziesięciu uczniów naszego Gimnazjum przystąpiło do wykonywania najprawdziwszego graffiti na ścianie szkolnej! Zajęcia odbywały się w ramach Zadania „Bezpieczna i przyjazna szkoła – projekty upowszechniające i wzmacniające wybrane działania bezpiecznej szkoły, w szczególności projekty edukacyjne w gimnazjach dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej”.

              To był zwykły sobotni poranek. Trochę mglisty, wilgotny i zimny. Na sennej „miodowej” uliczce prowadzącej do szkoły nie było nikogo. Budynek otoczony tujami sprawiał wrażenie opustoszałego.
               
              Nigdy jednak nie należy kierować się pozorami! Po przekroczeniu szkolnego progu na korytarzu, jeden po drugim, pojawiali się uczniowie i uczennice, którzy zabrali z domów wielki zapał, niesamowitą energię i twórczą pasję. W starych koszulkach, spranych spodniach, dresach, sportowych spodenkach, trampkach (a i na obcasach także...) uśmiechnięci artyści czekali na sygnał do pracy. Uzbrojeni w pędzle najróżniejszych rozmiarów, słoiki i wiaderka do rozrabiania farby marzyli tylko o jednym – o wymalowaniu ściany na ostatnim piętrze. I to oficjalnie, bez żadnych konsekwencji, a w dodatku na wyraźną prośbę Pani Dyrektor! Niesłychane!!!

              Przygotowania do tego magicznego dnia rozpoczęły się dużo wcześniej. Podczas warsztatów w ramach Projektu młodzież poznawała Prawa Człowieka, aby uczynić z nich oręż do obrony własnej i cudzej godności, tożsamości, odrębności, moralności, religijności. Podczas dyskusji i burzy mózgów uczestniczki i uczestnicy zastanawiali się nad własnymi wartościami i przekonaniami, snuli refleksje nad tym, co przynosi im życie i społeczeństwo – co oni chcą przyjąć, a co odrzucić. Wielu z nich napisało listy do samych siebie z podziękowaniami, ostrzeżeniami, życzeniami. A inni stworzyli wizualne interpretacje najważniejszych ich zdaniem zasad i wartości, którymi warto się kierować. Z tych wszystkich fantastycznych odrębnych propozycji został złożony wspólny projekt graffiti. Następnie dzięki pracy kilkudziesięciu rąk zaczęły pojawiać się na ścianie: najpierw kontury i małe szczegóły, by później rozbłysnąć wieloma barwami.

              Od godziny 10.30 do 19 trwały twórcze działania, które przeistoczyły się samoistnie w interesujące spotkanie towarzyskie. Młodzież i opiekunowie prowadzili ożywione dialogi, wymieniali się doświadczeniami – poznawali się i integrowali. W tle pojawiła się muzyka, co wśród zgromadzonych ujawniło potrzebę głośnego śpiewania. I tak zbliżając się do siebie, rozmawiając, śpiewając, malując i jedząc (była pizza i popcorn) młodzi i starsi aktywiści dotarli do wieczora. Pożegnanie tego niesamowitego dnia odbyło się ceremonią sprzątania podłogi, mycia naczyń i pędzli, porządkowaniem farb i innych akcesoriów.

            Zanim wszyscy się rozeszli do domów padły, tak wyczekiwane przez organizatorów słowa „fajnie byłoby to powtórzyć, super dzień, świetne graffiti”.

            A my organizatorzy dodajemy od siebie „świetne dzieciaki, cudowni młodzi ludzie, z nimi warto byłoby to powtórzyć”!


                                                                            foto