TOLERANCJA ODPOWIEDZIĄ NA POTRZEBY WSPÓŁCZESNEJ EUROPY
kraje partnerskie: Litwa, Hiszpanie, Finlandia, Bułgaria, Polska


24 kwiecień 2009-1 maja 2009 TURCJA

Dzięki Turcjo!

Samolotem BOEING 737, 10 tysięcy metrów nad ziemią, z prędkością 800 km/h i przy temperaturze zewnętrznej -50 stopni wracała z Istambułu do Warszawy niezwykle zadowolona i szczęśliwa "ekipa Comeniusa" z naszej szkoły. Organizatorzy  spisali się na medal. Turcja pozostanie nam w pamięci jako piękny i różnorodny kraj, w którym ludzie są bardzo otwarci, życzliwi i serdeczni.

Turcja - dzień ostatni

Ostatni dzień spędziliśmy w pięknym i wielkim - 20 milionowym Istambule.   Wczesnym rankiem oglądaliśmy panoramę miasta z punktu widokowego. Następnie zwiedziliśmy miasteczko  miniaturowych  budowli  - najpiękniejszych w Turcji i najważniejszych dla wyznawców Islamu. Później byliśmy w potężnym i "baśniowym" Błękitnym Meczecie. Na koniec cudowny   rejs  statkiem  po  Morzu Marmara  i cieśninie Bosfor, i świeżo smażona rybka prosto z morza na obiad. foto 

Turcja - dzień piąty

Nieuchronnie nadszedł czas pożegnań. Najpierw gospodarze pokazali nam tradycyjne tańce tureckie. Później podczas imprezy pożegnalnej była: i radość, i tańce, i muzyka, i śpiewy w różnych językach. Był też smutek, i łzy, że to już koniec. Koniec pobytu w Turcji i koniec całego międzynarodowego projektu.foto 

Turcja - dzień czwarty

Tego dnia zobaczyliśmy dwie inne prywatne szkoły w Eskisehir, uczestniczyliśmy w lekcjach prowadzonych przez tureckich nauczycieli oraz obejrzeliśmy prezentacje multimedialne przygotowane przez reprezentacje wszystkich sześciu państw uczestniczących w projekcie.
foto 

Turcja - dzień trzeci

Rano przyjechaliśmy do szkoły gdzie uroczyście przywitał nas dyrektor.  Zwiedziliśmy budynek - sale i klasopracownie, pokój nauczycielski, zaplecze sportowe - po czym nauczycieli czekała wytężona praca nad projektem, a uczniów nad przygotowaniem prezentacji.
foto   

Turcja - dzień drugi

W niedzielę udaliśmy się na wycieczkę do Bursy - dawnej pierwszej stolicy Imperium Osmańskiego, obecnie czwartego pod względem wielkości miasta Turcji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejscowego ZOO, później był piknik na świeżym powietrzu, a następnie chodziliśmy po zabytkowej części Bursy. Pobyt w niej zakończyliśmy w najwyższym punkcie miasta popijając turecką kawę w cieniu potężnego drzewa platanowego.
foto     

Turcja - dzień pierwszy

W sobotę gospodarze pokazali nam  Eskisehir (duże 600-tysięczne miasto). Zobaczyliśmy m.in. miejscowe parki rozrywki i wypoczynku, zwiedzaliśmy zabytkową dzielnicę oraz znajdujące się tam muzea, byliśmy w islamskim meczecie, płynęliśmy stateczkiem po rzece w centrum miasta. Wieczorem nauczyciele degustowali tradycyjne tureckie potrawy (były przepyszne) oraz pili mocną i bardzo dobrą arabska herbatę.
foto 

Serdeczne powitanie w Turcji
Ewa, Renata, Irma, Michalina, Adrian i Piotr po długiej podróży (najpierw do Warszawy, potem samolotem przez Monachium do Istambułu, a następnie kilkugodzinnej wyprawie autobusem) dotarli do Eskisehir. Na dworcu mimo późnej godziny czekali już na nas gospodarze z całymi rodzinami.
foto 

15 grudnia 2008
Czas pożegnań

"Wszystko, co dobre szybko się kończy". Uroczystą kolacją w zajeździe "Polonez" pożegnaliśmy naszych zagranicznych gości, którzy kilka godzin później musieli wracać do swoich krajów. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i podkreślali, że
z pobytu u nas pozostaną im dobre i piękne wspomnienia.
SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO ŻYCZLIWEGO PRZYJĘCIA NASZYCH PRZYJACIÓŁ Z PROGRAMU COMENIUS!
foto Michał Styka   foto>



15 grudnia 2008

Dzień piąty wizyty

Ten dzień upłynął pod znakiem kultury  fizycznej. Najpierw goście uczestniczyli w lekcji fizyki prowadzonej przez Marcina Zawadzkiego, a później sami czynnie uprawiali kulturę fizyczną, biorąc udział w meczu siatkarskim - nauczyciele contra uczniowie Comeniusa. Odbył się także pojedynek Polska -Turcja w tenisie stołowym (Polskę reprezentował fizyk) Ponadto nasi goście zwiedzali rzeszowską WSK (tam również było wiele zagadnień fizycznych).foto>>>


14 grudnia 2008

Comenius w Krakowie

Całą niedzielę "Drużyna Comeniusa" spędziła w
grodzie Kraka. Niewątpliwym sukcesem tej wycieczki było przekonanie Smoka Wawelskiego, by  okazywał więcej TOLERANCJI dla swoich ofiar. Smok obiecał, że od tej pory nie pożre już żadnej młodej dziewczyny. My także postanowiliśmy okazać sympatycznemu smokowi "TOLERANCE" i poradziliśmy mu, by nie tykał się żadnych owieczek - zwłaszcza tych wypchanych smołą i siarką :) foto>>>

13 grudnia 2008
Dzień gimnazjalisty - prezentacje krajów

W tym dniu wybrane klasy zaprezentowały w oryginalny, pomysłowy i często bardzo zabawny sposób wylosowane wcześniej kraje uczestniczące w projekcie Comeniusa. Również nasi goście mieli okazję do prezentacji swoich krajów i szkół.
foto>>>               Gazeta "NOWINY" o nas

13 grudnia 2008
"Tutti - Frutti"

Uczniowie z wszystkich sześciu państw biorących udział w projekcie, przygotowali i wystawili w języku angielskim sztukę "Tutti-Frutti".
foto>>>

12 grudnia 2008
Dzień drugi wizyty

W piątek uczestnicy projektu pracowali nad sztuką "Tutti-frutti", a następnie spotkali się z władzami miasta Rzeszowa w Ratuszu i zwiedzili trasę podziemną. Późnym wieczorem w Hotelu Grand uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu artystycznym, którym był koncert grupy "NOVA" oraz światowej sławy wokalistki  jazzowej Urszuli Dudziak. foto>>>

11 grudnia 2008
Witamy w Polsce!  Witamy w naszej szkole!

W czwartkowy poranek skromne progi naszej szkoły przekroczyli nauczyciele i uczniowie z pięciu europejskich szkół (Litwy, Turcji, Hiszpanii, Finlandii, Bułgarii) uczestniczących wspólnie z nami w projekcie "Tolerancja odpowiedzią na potrzeby współczesnej Europy" (w ramach programu Comenius). W pierwszym dniu goście poznawali naszą szkołę. Uczniowie pracowali nad międzynarodowym słownikiem, nauczyciele z innych krajów prowadzili lekcje w wybranych klasach. Odbyło się również spotkanie z Radą Rodziców.foto>>>

Viva Espania !

Niezwykle zadowoleni i szczęśliwi wrócili z kolejnego spotkania partnerskich szkół w ramach programu Comenius przedstawiciele naszego gimnazjum.  W Hiszpanii było im tak dobrze, że nie chcieli wracać. Zapraszam do obejrzenia zdjęć oraz relacji dzień po dniu z hiszpańskiej przygody
.
 relacja dzień po dniu  foto1      foto2

7 maja 2008
"Ekipa Comeniusa" w Ristinie!
Sześcioosobowa reprezentacja naszej szkoły przebywa w miejscowości Ristiina w Finlandii. W dniach 4 do 11 maja odbywa się tam kolejne z cyklu spotkań szkół partnerskich w ramach miedzynarodowego projektu -"Tolarancja odpowiedzią na potrzeby współczesnej Europy". Dotarły do nas informacje, że wszyscy są bardzo zadowoleni z podróży i pierwszych dni pobytu w gronie przyjaciół z Bułgarii, Turcji, Litwy, Hiszpanii i Finlandii.
http://www.gm8.resman.pl/finlandia2008/index.html

9 maja 2008
Szczęśliwi wrócili z Finlandii
Dziś około 4 rano wróciła z Finlandii reprezentacja naszego Gimnazjum uczestnicząca w projekcie Comeniusa. Niedługo szersza relacja z ich pobytu w Ristinie. Tymczasem zapraszam do zdjęć.
http://www.gm8.resman.pl/finlandia2008/index.html

 10 marca 2008
 Powrót z Wilna
Bardzo zadowolona, pełna wrażeń, szczęśliwa i zdrowa wróciła z Wilna reprezentacja naszej szkoły uczestnicząca w tygodniowej wizycie w ramach progr
amu Comenius.
 Foto  Więcej >>>
Litwa-Comenius
 Litwa-ComeniusII

30.11.2007   
 Zmęczeni ale szczęśliwi - Dzięki Bułgario!

Podróż powrotna z Popowa w Bułgarii nie obfitowała już w taką ilość niespodzianek (bo kto by się przejmował turbulencjami podczas lotu). Renata, Ewa, Magdy, Krzysiek i Tomek wystartowali z Sofii i po przesiadce w Mediolanie szczęśliwie przed północą wylądowali na lotnisku w krakowskich Balicach.
Wszyscy mimo wyczerpującej podróży byli zachwyceni gościnnością, otwartością i świetną atmosferą, która panowała podczas całego (niestety krótkiego) pobytu w partnerskiej szkole w Popowie. Żal było wyjeżdżać zwłaszcza, że bardzo szybko zrodziły się przyjaźnie i sympatie.
Zachęcam do obejrzenia zdjęć -
foto oraz poczytania relacji z wyjazdu dzień po dniu.
Bułgaria-Comenius

23.11.2007   
Podróż z przygodami

Sześcioosobowa ekipa z naszej szkoły, po długiej i pełnej niespodzianek podróży dotarła do miejscowości Popowo w Bułgarii. Ich podróż związana jest z udziałem naszej szkoły w projekcie "Tolerance – the answer to the needs of contemporary Europe" w ramach programu Socrates Comenius. Spotkają tam rówieśników z Bułgarii, Finlandii, Hiszpanii, Litwy i Turcji.