Kronika Gimnazjum 2000/2001

8 września w ramach akcji "Sprzątanie Świata" uczniowie naszej szkoły porządkowali teren parku w Słocinie. Następnie odbyły się zawody sportowe i zbiórka makulatury. Zebraliśmy ponad 2 tony tego surowca wtórnego. Od firmy, która odebrała od nas makulaturę, otrzymaliśmy piłki do gry w nogę.
We wrześniu
odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Po wcześniejszej kampanii wyborczej odbyło się głosowanie, w wyniku którego przewodniczącą została Paulina Bachórz, a zastępcą Natalia Borowiec.
29 września był dniem Odpustu Parafialnego. Wszystkie klasy rywalizowały o puchar przechodni naszego księdza proboszcza startując w konkurencjach wiedzy religijnej i filozoficznej oraz turnieju sportowym. Rywalizację wygrała klasa 2f.
12 października odbyło się pasowanie na Gimnazjalistę. 163 uczniów z 6 klas zebrało się w sali gimnastycznej by przejść przez trudny test wiedzy i sprawności. Jury składające się z dyrekcji, rodziców i uczniów klas II uznało, iż wszyscy uczniowie mogą podjąć naukę w nowej szkole. Następnie odbyło się ślubowanie zakończone wezwaniem "Tak mi dopomóż Bóg", po czym odbyła się dyskoteka, która zakończyła tę uroczystość.
18 października wszystkie klasy drugie sadziły drzewka wokół budynku szkoły, żeby zostawić żywa pamiątkę na długie lata.
25 października wszystkie klasy gimnazjum obejrzały spektakl pt.: "Szklana menażeria" w teatrze im. W. Siemaszkowej.
W październiku tradycyjnie już odbył się szkolny konkurs różańcowy. Piękne prace były wynikiem zastosowania różnych technik i użycia różnorodnych materiałów.
W październiku też przeprowadzona była akcja "Pomóżmy zwierzakom", w ramach której zbierano karmę dla psów i kotów, koce, miski i inne przedmioty przydatne zwierzętom w przytulisku oraz pieniądze, za które został zakupiony pokarm dla bezdomnych zwierząt. Za udział w akcji otrzymaliśmy dyplom, podziękowanie oraz nagrody. Ze schroniskiem w Zaczerniu utrzymujemy stały kontakt i niesiemy pomoc zawsze, gdy zachodzi taka potrzeba.
2 listopada mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji p. Domańskiego - weterana walk II wojny światowej. W Dzień Zaduszny przypomnieliśmy sobie heroizm i poświęcenie żołnierzy, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny.
3 listopada klasa 2a przedstawiła "Zaduszki poetyckie" z okazji Święta Zmarłych, które następnie zostały zaprezentowane w budynku parafialnym dla mieszkańców osiedla.
8 listopada rozpoczął się w naszej szkole bezpłatny kurs komputerowy dla pracowników szkoły. Zgłosiło się wielu chętnych, chcących stosować technologie komputerową w swojej pracy.
8 listopada rozstrzygnięty został konkurs plastyczny organizowany przez Okręg Podkarpacki Ligi Ochrony Przyrody "Przyroda Twój Przyjaciel". Nasz uczeń Jakub Rak otrzymał II nagrodę.
14 listopada odbył się szkolny turniej szachowy, który był eliminacją do gimnazjady szachowej. Najlepszymi szachistami okazali się : M. Maślanka, D. Hajduk, i K. Trojniar.
W listopadzie w ogólnopolskim konkursie "Znaczenie 2000 lat chrześcijaństwa w historii i kulturze narodu polskiego" wyróżnienie otrzymała uczennica kl.2 g Kasia Drewniak. Nagrodę odebrała w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II w Warszawie. Kasia napisała przesłanie dla młodzieży na trzecie tysiąclecie i przedstawiła je w formie montażu słowno-muzycznego.
W listopadzie też w ramach zajęć SKS odbyły się zawody w piłkę siatkową pod patronatem Prezydenta Miasta sponsorowane przez Radę Osiedla. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.
Z dniem 1 grudnia powołane zostało Szkolne Koło Caritas przy naszym gimnazjum, które rozpoczęło swoją działalność od akcji "Pomóżmy Świętemu Mikołajowi". Przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na środki czystości i zabawki dla dzieci z Domu Dziecka Nr 2.
2 grudnia w naszej szkole odbyła się Gimnazada szachowa. 20 drużyn z gimnazjów rzeszowskich i z okolic rywalizowało o puchar przechodni Parafialnego Klubu Sportowego "Michael" i dyrektora gimnazjum. Puchar zdobyła trzyosobowa drużyna z Kosiny.
8 grudnia odbyło się w naszym kościele parafialnym przedstawienie pantomimy pt.: "Pełna łaski", przedstawiające wydarzenia z życia Maryi w wykonaniu uczniów naszej szkoły.
8 grudnia uczniowie zainteresowani sztuką obejrzeli Jubileuszową Wystawę Twórczości Ireny Wojnickiej-Markierlowskiej w Domu Sztuki i podziwiali projekty witraży, obrazy olejne i pastele.
9 grudnia po raz pierwszy wystąpił publicznie zespół dziewcząt Cheer Leader na międzyszkolnym przeglądzie.
19 grudnia rozstrzygnięty został konkurs informatyczny dla pierwszych klas na najciekawszą kartkę świąteczną. Nagrodzona została praca Ani Alot z kl. 1a.
22 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe nauczycieli, na którym obecny był ks. proboszcz Stanisław Potera. Po obejrzeniu jasełek wszyscy składali sobie życzenia świąteczne i śpiewali kolędy.
W styczniu już po raz 8 odbył się Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. Spośród 316 szopek z ok. 80 placówek oświatowych nagrodzono ponad 100. Nasze gimnazjum zostało przyjęte w poczet członków Towarzystwa Przyjaciół Szopki w Rzymie. W ciągu trzech dni wystawę zwiedziło około 1700 osób. Od 10 stycznia szopki można było oglądać w rzeszowskim ratuszu.
24 stycznia nasza reprezentacja zajęła II miejsce w siatkówce chłopców Miejskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
16 lutego nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego pod hasłem "Znawca książek Małgorzaty Musierowicz". Warunkiem rywalizacji było przeczytanie 12 książek tej autorki. Wygrały dwie uczennice klasy 2f : Agata Musiał i Barbara Dziopak.
1 marca odbył się pierwszy etap szkolnego konkursu matematycznego, natomiast 7 marca - drugi etap Wewnątrzszkolnego Konkursu Języków Obcych. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się : z matematyki - 8 osób, z języka niemieckiego - 11, natomiast z angielskiego - 8 osób.
12 i 13 marca odbyły się rekolekcje wielkopostne, w czasie których uczniowie uczestniczyli w spotkaniach z niewidomą poetką p. Ireną Omiatacz oraz p. Elżbieta Krawczyk i uczyli się śpiewać religijnych piosenek. Prelekcje w kościele ożywione były udziałem kleryków z Seminarium Duchownego.
21 marca - w Dniu Gimnazjalisty - nasza młodzież walczyła o puchar przechodni dyrektora szkoły pod hasłem "Świat bajki". Po rywalizacji w konkurencjach na najładniejszy strój z bajki, na bajkową marzannę, na plakat do bajki i na najpiękniejsze pisanki wielkanocne puchar otrzymała klasa 2b.
7 kwietnia SK Caritas sprzedawało samodzielnie wykonane pisanki wielkanocne przy kościele parafialnym. Zebrane fundusze zostały przeznaczone na wsparcie ludzi potrzebujących. Dwa dni później reprezentacja koła składała życzenia wielkanocne pacjentom oddziału paliatywnego szpitala przy ul. Poniatowskiego.
10 kwietnia odbył się konkurs dla uczniów klas drugich na temat życia i twórczości Jana Kochanowskiego. Uczniowie wykazali się wiedzą teoretyczną i wykonali album poświęcony poecie oraz ilustrację do utworu. I miejsce zajęła 2e, II - 2a, III - 2f.
11 kwietnia członkowie SK Caritas zaprezentowali inscenizację wielkopostną pt.: "Męka Pańska" i złożyli życzenia świąteczne pensjonariuszom Domu Kombatanta w Słocinie.
18 kwietnia w ramach ogólopolskiej akcji "Powstrzymać przemoc w rodzinie" przeprowadzone zostały warsztaty z uczniami na temat "Stop przemocy". Powstała idea utworzenia "Kodeksu Gimnazjalisty" i grupy wsparcia dla osób, które są ofiarami przemocy.
20 kwietnia uczniowie naszej szkoły, a wśród nich członkowie Koła Ekologów wzięli udział w jarmarku ekologicznym z elementami happeningu zorganizowanym z okazji Dnia Ziemi. Nasi reprezentanci ubrani byli w zielone stroje i wyposażeni w ulotki i transparenty proekologiczne. Wszystkie klasy lepiły papierowy łańcuch (1,5 km długości), którego poszczególne ogniwa połączone były klejem z mąki.
25 kwietnia wyłonieni zostali laureaci III etapu Wewnątrzszkolnego Konkursu Języków Obcych. Najlepszymi w języku angielskim okazali się : Szymon Deręg, Robert Ludera, Krzysztof Trojniar i Joanna Drozd, natomiast w języku niemieckim : Katarzyna Lisowicz, Anna Alot, Robert Ludera, Kamila Lipiszko i Maciej Kądziołka.
W kwietniu, w ramach obchodów Miesiąca Kultury Zdrowotnej zorganizowana została akcja "Odżywianie pod lupą", której celem na wszystkich przedmiotach było kształtowanie postaw prawidłowego sposobu odżywiania i prowadzenia właściwego trybu życia. Na podsumowanie każda klasa przyrządzała potrawy ze zdrowych produktów - sałatki, koktajle, desery, serki i pasty oraz brała udział w quizie sprawdzającym wiedzę ze wszystkich przedmiotów dotyczącą zdrowej żywności i prawidłowego odżywiania. Wśród klas pierwszych zwyciężyła klasa 1a, natomiast wśród klas drugich - 2e.
W kwietniu też nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili też Mistrzostwa Gimnazjum w Piłce Nożnej Halowej. Zgłosiło się 10 drużyn klasowych, które grały w trzech grupach eliminacyjnych. Zwyciężyła drużyna klasy 2a. Ta sama klasa okazała się też najlepszą w międzyklasowych rozgrywkach w piłce siatkowej o puchar przechodni dyrektora szkoły.
9 maja młodzież naszego gimnazjum udała się do Domu Kombatanta w Słocinie, by zaprezentować program przygotowany z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Montaż słowno-muzyczny spotkał się z bardzo dobrym odbiorem - wiele pieśni chóru zostało odśpiewanych wspólnie z pensjonariuszami Domu Kombatanta.
9 maja w ramach obchodów Dnia Europy w Gimnazjum Nr 9 w Rzeszowie odbył się finał I Drużynowego Turnieju Edukacyjnego "Paszport Europejski" szkół gimnazjalnych. Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia geograficzne, społeczno-ekonomiczne i kulturowe dzisiejszych państw Europy oraz problematykę integracji europejskiej. Nasza drużyna w składzie : Maciej Kądziołka, Rościsław Peresłucha i Mariusz Witkowski zajęła II miejsce.
15 i 16 maja wszyscy pisali próbny egzamin gimnazjalny z przedmiotów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych, żeby się sprawdzić w jakim stopniu nabyli wiadomości i umiejętności takie jak czytanie i odbieranie tekstów kultury, tworzenie własnych tekstów, wyszukiwanie i stosowanie informacji, wskazywanie i opisywanie zależności oraz rozwiązywanie problemów, które są potrzebne do dalszej nauki.
19 maja odbył się półfinał Wojewódzkiego konkursu Wiedzy o Kardynale Stefanie Wyszyńkim. Nasi uczniowie o "mały włos" byliby się zakwalifikowali do finału. Zabrakło im 1 punktu.
W maju odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego. A oto nasi laureaci : Kamila Lipiszko, Katarzyna Lisowicz, Robert Ludera, Gabriela Ochab, Damian Szydełko i Krzysztof Trojniar.
Koniec maja wiele klas spędziło na wycieczkach szkolnych m.in. do Warszawy, do Słowacji (do Słowackiego Raju), do Janowa Lubelskiego na "zieloną szkołę" i in.
W czerwcu zainicjowało swoją działalność Szkolne Koło Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
10 czerwca nasza uczennica Aneta Jęczalik otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt.: "Swiat, który nas otacza".