Sprawozdanie z realizacji programu
"Wzrastam w zdrowym środowisku"


       Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska szkolnego członkowie SPZ opracowali i zrealizowali program, którego celem była profilaktyka uzależnień. Programem tym zostały objęte 3 klasy gimnazjum (48 uczniów).
Chcąc dotrzeć do młodego człowieka poprzez nowoczesne środki odbioru informacji uczniowie wzięli udział w zajęciach z komputerem, których wynikiem było opracowanie broszurek na temat zagrożeń zdrowotnych wynikających z palenia papierosów, spożywania alkoholu i używania innych środków uzależniających. Broszurki te stanowią publikację umieszczoną w bibliotece szkolnej, z których mogą korzystać inni nauczyciele jako pomoc na lekcjach wychowawczych.
       Inną formą zajęć była wypowiedź poprzez plakat plastyczny. Najlepsze prace zostały nagrodzone i w formie kartki elektronicznej uczniowie wysyłali jako ulotkę znajomym. Szacujemy, że w ten sposób pośrednio dotarliśmy do około 1000 osób.
Wiedza o skutkach uzależnień stanowi jedną z form działań profilaktycznych ale niewystarczającą. Musi być ona poparta umiejętnością zachowań asertywnych oraz radzeniem sobie z emocjami, szczególnie tymi negatywnymi. Ważna jest także prawidłowa komunikacja umożliwiająca właściwe funkcjonowanie ucznia w grupie. Tym celom służyły teoretyczne zajęcia urozmaicone zabawnymi scenkami dotyczącymi wyżej wymienionych tematów, w których młodzież chętnie uczestniczyła. Podsumowaniem zajęć była praca w grupach, której celem było namalowanie "wyspy szczęścia".
       Uczniowie uczestniczyli także w spotkaniach z osobą przeszkoloną
w dziedzinie działań, których celem jest zapobieganie uzależnieniom. Podczas tych zajęć wykorzystano film video, który w sposób obrazowy ukazał młodzieży skutki i drogi powstawania uzależnień.
       Jednym z punktów programu były bezpłatne badania spirometryczne adresowane do mieszkańców miasta a w szczególności środowiska szkolnego tzn. dzieci i ich rodziców. Informację o badaniach przekazywały dzieci podczas spotkań z rodzicami w formie ulotek oraz podczas akcji "Plakatujemy miasto". Liczba chętnych przerosła możliwości organizatorów stąd wniosek, że takie akcje są potrzebne i cieszą się dużym powodzeniem.
Podsumowaniem akcji były ankiety skierowane do młodzieży, z których można wyczytać, że udział w takim programie podobał im się. Przekazywana wiedza na temat uzależnień była dla nich duża i wystarczająca. W większości uczniowie będą umieli powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych, będą w stanie odmówić, gdy ktoś będzie ich namawiał do wypicia alkoholu a w przyszłości pragną mieć towarzystwo bawiące się na trzeźwo.
Ankieta "Twoja opinia o paleniu" wykazała, że uczniowie znają skutki palenia papierosów. Temat uzależnień w tym wypadku został ograniczony do nałogu nikotynowego ze względu na to, iż jest to uzależnienie, z którym najczęściej spotykamy się podczas pracy z młodzieżą na tym etapie rozwojowym.
Sukcesem akcji było zainteresowanie mediów. O programie i działalności gimnazjum w ramach SPZ pisały gazety regionalne np. Super Nowości w artykule " Gimnazjum promujące zdrowie".
Informacja ukazała się także w Kalejdoskopie Aktualności-programie emitowanym przez Telewizję Rzeszów.
       Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Rzeszowa i pozyskanym sponsorom. Wykorzystane fundusze okazały się niewystarczające, gdyż program został zrealizowany w myśl pierwotnego scenariusza, który zakładał dwukrotnie wyższe dofinansowanie.

Podsumowując należy stwierdzić, iż tego typu projekty są potrzebne,
a czy nasza młodzież będzie umiała słusznie wybrać tzn. czy będą ludźmi wolnymi od nałogów okaże się w przyszłości.