Załącznik do Uchwały Nr 8/2012/2013 z dnia
REGULAMIN RADY
RODZICÓW Rozdział I Postanowienia ogólne § 1 Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o: 1) Szkole – należy przez to rozumieć Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie, 2) Statucie – należy przez to rozumieć Statut Szkoły, 3) Dyrektorze – należy przez to rozumieć Dyrektora Szkoły, 4) Radzie – należy przez to rozumieć Radę Rodziców Szkoły, 5) Radzie Klasowej – należy przez to rozumieć wewnętrzny organ wybierany przez rodziców uczniów danej klasy, 6) Zebraniu Klasowym – należy przez to rozumieć Zebranie Rodziców Uczniów Klasy, 7) Przewodniczącym, Wiceprzewodniczącym, Sekretarzu, Skarbniku – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby pełniące te funkcje w Radzie, 8) Prezydium – należy przez to rozumieć Prezydium Rady Rodziców, 9) Komisji rewizyjnej – należy przez to rozumieć Komisję rewizyjną Rady Rodziców, 10) Rodzicach – należy przez to rozumieć rodziców i prawnych opiekunów uczniów Szkoły, 11) Nauczycielu – należy przez to rozumieć także wychowawcę i innego pracownika pedagogicznego.
Rozdział II Cele i zadania Rady § 2
1) pobudzanie aktywności i organizowanie różnorodnych form działalności na rzecz rozwoju Szkoły, 2) zapewnienie rodzicom wpływu na działalność Szkoły poprzez wyrażanie i przekazywanie Dyrektorowi i innym organom Szkoły, organowi prowadzącemu i organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny stanowisk i opinii w sprawach związanych z działalnością Szkoły, 3) formułowanie opinii w sprawach przewidzianych przepisami prawa oświatowego oraz Statutu, 4) finansowe i organizacyjne wspieranie działalności statutowej Szkoły, 5) wspieranie działalności samorządu uczniowskiego, 6) organizowanie współpracy z Dyrektorem i nauczycielami Szkoły w celu podniesienia jakości jej pracy.
Rozdział III Struktura i zasady wyborów Rady oraz jej organów wewnętrznych § 3
§ 4
1) Prezydium, 2) Komisję Rewizyjną.
1) Przewodniczący, 2) Wiceprzewodniczący, 3) Sekretarz, 4) Skarbnik, 5) Członkowie.
1) Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, 2) Sekretarz Komisji Rewizyjnej, 3) Członkowie Komisji Rewizyjnej.
§ 5
Rozdział IV Kompetencje i zasady działania Rady oraz jej organów wewnętrznych
§ 6
1) występowanie we wszystkich sprawach dotyczących Szkoły do Dyrektora oraz pozostałych organów Szkoły, a także do organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny, 2) uchwalanie w porozumieniu z Radą Pedagogiczną programu wychowawczego Szkoły i programu profilaktyki, 3) opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania, 4) opiniowanie możliwości podjęcia w Szkole działalności przez stowarzyszenie lub inną organizację, w szczególności organizację harcerską, 5) opiniowanie dorobku zawodowego nauczycieli, w związku z ubieganiem się przez nich o awans na stopień zawodowy nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego, 6) wyrażanie i przekazywanie Dyrektorowi Szkoły opinii o pracy nauczycieli, 7) występowanie z wnioskiem o utworzenie Rady Szkoły, 8) wybór przedstawicieli rodziców do Rady Szkoły, komisji oraz innych ciał, w których przepisy przewidują udział przedstawicieli rodziców uczniów Szkoły, 9) wybór przedstawiciela Rady do komisji konkursowej na stanowisko Dyrektora, 10) uchwalanie corocznego preliminarza Rady i jego zmian, 11) zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego Rady po zbadaniu sprawozdania przez Komisję Rewizyjną i przedstawieniu przez nią opinii w tej sprawie, 12) uchwalanie propozycji wysokości składek rodziców uczniów Szkoły.
§ 7 1. Prezydium wykonuje wszystkie zadania i kompetencje Rady pomiędzy jej zebraniami, z wyłączeniem spraw wymienionych w §6 ust. 3 pkt. 2, 4 – 12. 2. Do podstawowych zadań Prezydium należy: 1) bieżące kierowanie pracami Rady w okresie między zebraniami, w tym gospodarką finansową Rady, 2) realizacja preliminarza Rady, 3) wykonywanie uchwał Rady, 4) koordynowanie prac Rad Klasowych, 5) nadzór nad pracami komisji powołanych przez Radę, 6) zlecanie usług niezbędnych do realizacji zadań Rady. 3. Prezydium reprezentuje Radę i ogół rodziców uczniów Szkoły wobec Dyrektora i innych organów Szkoły oraz na zewnątrz. 4. W imieniu Rady dokumenty skutkujące zobowiązaniami finansowymi podpisują dwaj Członkowie Prezydium: Przewodniczący oraz Skarbnik.
§ 8 1. Komisja Rewizyjna jest organem sprawującym kontrolę nad działalnością Prezydium. 2. Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy w szczególności: 1) kontrolowanie co najmniej raz w roku całokształtu działalności finansowej Prezydium pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami, 2) przedstawianie Radzie informacji i wniosków wynikających z przeprowadzonych kontroli, 3) opiniowanie rocznego sprawozdania finansowego Rady, 4) wykonywanie innych zadań kontrolnych zleconych przez Radę.
§ 9 1. Pracami Rady i Prezydium kieruje Przewodniczący, a w razie jego nieobecności Wiceprzewodniczący lub inny członek Prezydium. 2. Szczegółowy zakres zadań i obowiązków członków Prezydium, na wniosek Przewodniczącego, określa uchwała Prezydium. 3. W przypadku wygaśnięcia mandatu członka Prezydium Rada przeprowadza wybory uzupełniające na zwolnione miejsce. § 10 1. Rada, Komisja Rewizyjna i Prezydium dokumentują swoje zebrania i podejmowane podczas zebrań czynności w formie protokołu. 2. Protokół, zatwierdzony przez Radę na jej najbliższym zebraniu, podpisuje osoba protokołująca i Przewodniczący. 3. Uchwały Rady, Komisji Rewizyjnej i Prezydium podpisuje osoba protokołująca i Przewodniczący. 4. Rada raz w roku składa ogółowi rodziców Szkoły pisemne sprawozdanie ze swojej działalności wraz z informacją o wynikach działań kontrolnych Komisji Rewizyjnej.
§ 11 1. W zebraniach może brać udział, z głosem doradczym Dyrektor. 2. Do udziału w zebraniach Rady mogą być zapraszane przez Przewodniczącego, za zgodą lub na wniosek Rady lub Prezydium, inne osoby, z głosem doradczym.
§ 12 Członkom Rady nie wolno ujawniać spraw poruszanych na zebraniach, które mogłyby naruszać godność osobistą członków społeczności szkolnej lub istotne interesy Szkoły i Rady.
Rozdział V Organizacja pracy i zadań Rad Klasowych
§ 13
1) realizowanie celów i zamierzeń Rady oraz jej Prezydium w danej klasie, 2) prezentowanie opinii i wniosków formułowanych przez rodziców uczniów klasy wobec Dyrektora i nauczycieli, 3) występowanie z wnioskami, w tym dotyczącymi organizacji pracy Szkoły oraz oceny pracy nauczycieli i Dyrektora, do Rady oraz opiniowanie projektów jej uchwał, 4) informowanie rodziców uczniów klasy o działaniach Rady i Prezydium, a także o wynikach działań kontrolnych Komisji Rewizyjnej, 5) zwoływanie Zebrania, w miarę potrzeb, z własnej inicjatywy, na wniosek wychowawcy lub ¼ liczby rodziców uczniów klasy, z zachowaniem zasady reprezentatywności rodziców, 6) składanie raz do roku sprawozdania ze swojej działalności przed rodzicami uczniów klasy.
Rozdział VI
Tryb podejmowania Uchwał przez Radę i jej
Organy § 14 1. Rada wyraża swoje stanowisko w formie uchwał poddawanych pod głosowanie jawne. 2. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy regulaminowego składu danego organu. 3. Listę uczestników posiedzenia danego organu oraz quorum danego organu ustala zawsze Sekretarz lub Przewodniczący. 4. Uchwały zebrania Rady oraz Prezydium w okresie między zebraniami są obowiązujące dla wszystkich rodziców. § 15 1. Rada zatwierdza porządek zebrania. 2. Głosowanie w sprawie zatwierdzenia porządku zebrania odbywa się po otwarciu zebrania i stwierdzeniu jego prawomocności. 3. Bezpośrednio przed głosowaniem, o którym mowa w ust. 2, można zgłaszać propozycje dotyczące wprowadzenia zmian w proponowanym porządku zebrania. Ta sama propozycja nie może być zgłaszana więcej niż jeden raz podczas tego samego zebrania. 4. Propozycje poddawane są pod głosowanie. 5. Członkowie mogą zgłaszać inne wnioski formalne w trakcie zebrania.
§ 16 1. Zebrania Rady są protokołowane przez Sekretarza Rady. W przypadku nieobecności Sekretarza na posiedzeniu Rady, Rada wybiera osobę protokołującą spośród osób na nim obecnych. 2. Protokół zebrania Rady powinien w szczególności zawierać: 1) numer, datę i miejsce zebrania oraz numery uchwał, 2) stwierdzenie prawomocności zebrania (quorum), 3) listę obecnych członków Rady oraz listę osób uczestniczących w zebraniu z głosem doradczym - jeżeli taka sytuacja miała miejsce, 4) zatwierdzony porządek obrad, 5) przedmiot zgłoszonych i uchwalonych wniosków, 6) podpisy Przewodniczącego i osoby protokołującej dane zebranie.
§ 17 1. Niezależnie od utrwalenia podjętych uchwał w protokole zebrania Rady, uchwały sporządzane są w formie odrębnych dokumentów, zawierających w szczególności: a) tytuł uchwały składający się z następujących części: numeru uchwały oraz organu, który ją wydał, daty podjęcia uchwały, określenia przedmiotu uchwały, b) podstawę prawną, c) tekst uchwały, d) podpis Przewodniczącego. § 18 Uchwałami wymagającymi zachowania formy opisanej w paragrafie 16 i 17, są w szczególności uchwały w sprawach: 1) zatwierdzenia programu wychowawczego Szkoły obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowanego przez nauczycieli, 2) zatwierdzenia programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców, 3) zatwierdzenia lub zmiany Regulaminu Rady, 4) ustalenia wysokości składki na Radę Rodziców i zasad jej wydatkowania, 5) przyjęcia rocznego preliminarza Rady, 6) wyrażenia opinii o programie i harmonogramie poprawy efektywności kształcenia lub wychowania Szkoły, 7) wyrażenia opinii o projekcie planu finansowego składanego przez Dyrektora Szkoły.
Rozdział VII Zasady gospodarki finansowej i wydatkowania funduszy Rady
§ 19
1) dobrowolne składki rodziców Szkoły, darowizny od osób fizycznych oraz osób prawnych, 2) dotacje, 3) dochody z innych źródeł.
a w szczególności: 1) dofinansowanie konkursów i imprez o charakterze ogólnoszkolnym, 2) nagrody rzeczowe dla wyróżniających się uczniów, zespołów artystycznych i sportowych, 3) finansowanie niektórych zajęć pozalekcyjnych, 4) dofinansowanie wycieczek edukacyjnych, 5) zakupy książek i środków dydaktycznych, 6) zakup prasy i periodyków na wyposażenie gabinetów przedmiotowych, 7) pomoc materialną dla dzieci z najbiedniejszych rodzin, 8) wydatki osobowe i rzeczowe związane z prowadzeniem księgowości oraz podróże służbowe uczniów i przedstawicieli Rady, 9) finansowanie własnych projektów Rady, 10) przeznaczenie środków na kapitał założycielski dla utworzenia określonej formy działalności gospodarczej, 11) lokowanie środków w celu ich pomnożenia na korzystnych kontach terminowych, 12) inne cele realizowane uchwałą Rady.
1) Dyrektor 2) Rada Pedagogiczna 3) Wychowawcy klas 4) Rady Klasowe 5) Samorząd Uczniowski. 4. Wydatki z funduszu Rady mogą być dokonywane po uzyskaniu zgody Przewodniczącego Rady i Skarbnika. 5. Skarbnik Rady pełni bezpośredni nadzór nad dysponowaniem środkami finansowymi Rady i kontrolą prawidłowości dokumentów.
§ 20 1. Podstawą działalności finansowej Rady jest roczny preliminarz. W preliminarzu planowane przychody i wydatki powinny być zbilansowane. Ujęte w preliminarzu kwoty powinny wynikać z odpowiednich kalkulacji szczegółowych. 2. W działalności finansowej Rady obowiązują zasady celowego i oszczędnego gospodarowania. 3. W przypadku wydatkowania środków publicznych mają zastosowanie przepisy dotyczące finansów publicznych.
§ 21 Sprawy nieuregulowane w Regulaminie rozstrzyga Rada w drodze uchwały, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Rozdział VIII Zmiany Regulaminu i przepisy końcowe
§ 22 Zmiana Regulaminu odbywa się w trybie i na zasadach właściwych dla jego uchwalenia, po zasięgnięciu opinii Rad Klasowych. § 23 Traci moc dotychczasowy Regulamin przyjęty przez Radę dnia 24 września 2007roku.
§ 24 Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2013roku.
§ 25 Rada posługuje się pieczątką podłużną o treści „Rada Rodziców Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie”
Rzeszów, dn. 3 czerwca 2013r. .................................................................... (podpis Przewodniczącego Rady)
| |