COMENIUS 2010-2012
Tworzenie zdrowej europejskiej przyszłości
tak brzmi tytuł międzynarodowego projektu, który realizowaliśmy wspólnie ze szkołami
z:
Anglii, Austrii, Belgii, Cypru i Norwegii.poniedziałek, 4 czerwca 2012                                                                                    
ComeniusTeam w Belgii
Ostatnie spotkanie międzynarodowego projektu
"Tworzenie zdrowej europejskiej przyszłości"


"...Ten wyjazd zapamietamy na zawsze. Dzięki pobytowi w Belgii, poznaliśmy nowych przyjaciół, podszkoliliśmy język i poznaliśmy nową kulturę i obyczaje. Jeszcze raz bardzo dziękujemy, że nasza Szkoła daje nam takie możliwości. Bezcenne ! ..."
Przeczytaj całą relację i zobacz zdjęcia z pobytu w Belgii  KLIKNIJ

 

niedziela,11 marzec 2012
Cypryjska przygoda ComeniusTeamu


POLSKA
16 X - 20 X 2011
   Comenius - Czas pożegnań
         
         
   Późnym popołudniem nasi goście obejrzeli specjalnie dla nich przygotowany przez uczniów naszej szkoły program artystyczny. Znalazły się w nim występy chóru i solistów oraz prezentacje wszystkich krajów uczestniczących w programie.  Następnie uroczyście wręczone zostały certyfikaty i upominki dla gości. Na zakończenie na wszystkich czekał słodki poczęstunek od rodziców.
Wieczór uczniowie spędzili w swoim gronie a nauczyciele udali się na pożegnalne spotkanie do restauracji Zakopiec.
Rano nasi goście wyruszyli w podróż do swoich krajów. Zostaną w ich sercach - jak sami mówią, bardzo dobre, miłe i sympatyczne wrażenia związane z pobytem w Polsce, naszym mieście i naszej szkole.
   Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu pobytu naszych gości.  
Foto
          Comenius - We Are the World


Comenius - Trzeci dzień wizyty

W kolejnym dniu ComeniusTeam pracował nad stworzeniem za pomocą sztuki origami zagrody comeniusa. Uroczyście zostało przybrane drzewko comeniusa - liśćmi z nazwiskami wszystkich uczestników spotkania. Po południu wszyscy udali sie do Siedliska Janczar w Pstrągowej. Tam, oprócz gier i zabaw wzieli udział w warsztatach pieczenia chleba, przejażdżkach bryczkami i jeździe  na koniu. Wieczorem od wypuszczenia w niebo kolorowych lampionów rozpoczęła się noc w szkole. Podczas niej nauczyciele polscy stoczyli zwycięski pojedynek w siatkówkę z drużyną reszty świata, ponadto odbywały sie quizy, grano w różne gry i oglądano filmy. 

 
Foto    Foto


 Comenius - Drugi dzień wizyty

Tego dnia nasi goście odwiedzili Ratusz, w którym uczestniczyli w spotkaniu z prezydentem Wolickim. Następnie udali się do Łańcuta gdzie zwiedzili zamek i ogród botaniczny.  Foto

Comenius - Pierwszy dzień wizyty gościW tym dniu rozpoczęła się wizyta naszych gości ze szkół, z którymi współpracujemy w ramach programu Comenius.
Po przywitaniu i krótkim spacerze po szkole, rozpoczęły się prezentacje państw i szkół w sali konferencyjnej. Następnie wszyscy udali sie do Parku Linowego "Ekspedycja" gdzie mogli spróbować swoich sił na wszystkich trasach linowych. Foto
Foto

NORWEGIA 3 V - 8 V 2011
Fotorelacja z wyprawy do Norwegii


Fotorelacja

Drugi dzień pobytu w Norwegii
Kolejny dzień naszego pobytu w Norwegii pogoda znów nie zawiodła:) Byliśmy na cudownej wycieczce na jednym z najdłuższych lodowców. Zwiedziliśmy muzeum lodowcowe,
w którym mogliśmy się cofnąc w czasie do epoki lodowcowej i zobaczyć jakie wydarzenia miały miejsce w dziejach ziemi, a przede wszystkim jaki wpływ na jej rzeźbę miały lodowce górskie. W muzeum zobaczyliśmy również mechanizm, w jaki sposób siła topniejacej z lodowców wody napędza turbiny do produkcji energii. Jak z pewnością wiekszość z was wie, że Norwegia w 100 % produkuje energią w elektrowniach wodnych, a wiec bardzo ekologicznie! Chyba każdy z nas po raz pierwszy miał okazję obejrzeć w trójwymiarze film z lotu ptaka po Górach Skandynawskich. Czuliśmy się jak piloci samolotu szybujac miedzy fiordami, dolinami, skalami. Naprawdę niesamowite przeżycie! Po zwiedzeniu muzeum co odważniejsi (nas także wsród nich nie zabraklo :)) podążyliśmy drogą po kolana w śniegu aby zrobic super fotki na lodowcu! Po poludniu młodzież udała się na zakupy a wieczorem czeka ich zabawa i dyskoteka w szkole! Będziemy mieć także okazję skosztować tradycyjnych potraw norweskich:) Pozdrawiamy z cieplej jak na ten kraj Norwegii. Mamy +15 stopni i słoneczko:)

                                                                                            Comenius team


Przygody z Comeniusem ciąg dalszy -
 po Austrii i Anglii przyszła pora na Norwegię!
W tej wyprawie biorą udział:
Asia, Hania, Michele, Monika, p.Stasia, p.Renia, i p.Ewa

Pozdrawiamy z Sogndal !
Podróż przebiegła szczęśliwie, mimo że trwała 21 godzin. Norwegia przywitała nas słoneczną, piekną pogodą, ukazujac piekno nieznanych dla nas malowniczych fiordow -czyli dolin polodowcowych w Górach Skandynawskich. Mieliśmy mozliwość podziwiania pieknych krajobrazów z wodospadami, wzgórz , gór ze skalistą roślinnością , szczytów pokrytych śniegiem, płynąć
5 godzin promem
wgłąb jednego z najdłuższych fiordow norweskich. Tymczasem idziemy zwiedzać miasteczko okolo 7000 mieszkańców polożone w kotlinie pomiedzy górami. Pozdrawiamy !

                                                                                                            Ewa

Jesteśmy w Sogndal. Jest super, mamy bardzo fajne warunki
u wspaniałych rodzin i wcale nie jest tak strasznie zimno :P.
Dziś był pierwszy dzień w szkole. Były prezentacje krajów, a potem lekcje po angielsku i było naprawdę bardzo zabawnie.
Gorąco pozdrawiamy z chłodnej Norwegii :)
                                                                                                              Asia

 

ANGLIA  30 I - 5 II 2011


30 stycznia czterech uczniów naszej szkoły: Gosia, Eliza, Ola i Krzyś, wylecieli do Anglii w ramach projektu Comenius. Pierwszy dzień spędzili w Birmingham, gdzie udało im się zwiedzić część miasta m.in. oceanarium "Sea life". 1 lutego byli już w Stoke On Trent, gdzie następnego dnia, każde z nich poznało swoją "rodzinę". Pięć dni spędzili, biorąc udział w zajęciach zorganizowanych przez szkołę. Było to m.in. wyjazd do parku linowego, wyjście do centrów handlowych, parków. Przez cały czas mieli okazję doskonalić swój angielski. Razem z uczniami z innych krajów (Austra, Belgia, Norwegia, Cypr) wzięli udział w przedsięwzięciu kulinarnym. Nasza grupa ugotowała pierogi ruskie. Następny wyjazd grupy uczniów naszej szkoły do Norwegi już w maju!    Powodzenia!
Foto1     Foto2      Film

AUSTRIA  26 X - 1 XI 2011

    Kolejna przygoda z "Comeniusem" rozpoczęta.


    Witamy serdecznie z Neusiedl am See.
  
Podroż przebiegła szczęśliwie, bez problemów. Przywitało nas w Austrii słońce, a po drodze było widać białe oproszone śniegiem szczyty gór. Z pobytu jesteśmy wszyscy zadowoleni. mamy piękną słoneczną pogodę. Jesteśmy już po prezentacji szkół. Nasze dzieci i szkoła wypadły wspaniale. Po prezentacji multimedialnej o Polsce, regionie, Rzeszowie i szkole zaprezentował się Konrad z Eweliną na rolkach. Zebrali wiele oklasków, zachwytów, podziwów. Dzieci były też dzisiaj na lekcjach matematyki, wf-u. Po południu będziemy pływać po jeziorze. Nasze dzieci mieszkają w domach odległych od szkoły średnio 20 km. Jutro zwiedzamy Wiedeń.  Pozdrawiamy!

                                                                                            foto  

Drugi dzień pobytu w Austrii
   W czwartek cały dzień zwiedzaliśmy wszyscy Wiedeń. Pałac Schonbrunn zachwycił kunsztem i przepychem, wybudowany w stylu rokoko dla rodziny Habsburgów i miłościwie panującego cesarza Franciszka Jozefa. Później spacer po centrum Wiednia, zakupy czyli czas wolny. Można było zobaczyć katedrę Św.. Szczepana - najwspanialszy klejnot gotycki w Wiedniu. Następnie przejazd autobusem po ulicach Wiednia trasa turystyczna dopełnił zwiedzanie tego wspaniałego wielkiego miasta. Nasza młodzież bardzo chętnie integrowała się z rówieśnikami z innych państw. Uczniowie po powrocie wrócili do rodzin.
 

  Trzeci dzień pobytu w Austrii
   Witamy ponownie! Od 8 godz. nasi uczniowie brali udział w lekcjach razem ze swoimi kolegami: j.angielski, j. niemiecki, godz. wych., biologia. W Austrii skala ocen jest inna niż u nas . Jest pięć ocen a najlepsza jest 1, najgorsza to 5. Szkoła posiada bogate zaplecze sportowe (trzeba pamiętać, że jest to szkoła o profilu sportowym położona w centrum rożnych obiektów sportowych). Jest nowoczesna szkoła wybudowana 10 lat temu. Ok. południa był uroczysty moment zawieszenia przywiezionych liści z nazwiskami osób biorących udział w programie na specjalnym drzewie, które zostało do tego celu przygotowane w kąciku Comeniusa. Ok. 13.00 będziemy wszyscy jechać na rowerach na lunch-piknik w pobliskich ogrodach Wander Bertoni. A o 19.00 będzie spotkanie finalne dla uczniów i nauczycieli, na którym szkoły zaprezentują się z programem sportowym. Pozdrowienia.

  Czwarty dzień pobytu w Austrii
   W piątek wieczorem odbyło się w lokalnym domu kultury podsumowanie działań w ramach projektu Comenius. Na uroczystość przybyło wielu oficjalnych gości, przedstawicieli lokalnych władz, rodziny goszczące dzieci, oraz dzieci zaangażowane w projekt. Program wieczoru dokładnie opracowany zawierał naprzemiennie prezentacje państw, przemówienia przedstawicieli władz oraz wspólny śpiew ogólnie znanych narodowych austriackich piosenek. Nasz pokaz rolkowy w wykonaniu Pana Tomaki i Ewelinki Czapli podbił serca wszystkich obecnych, a do asysty fragmentu występu gdzie miał być przedstawiony skok przez przeszkodę zgłosił się „las rąk” chętnych do współudziału. Na koniec mogliśmy poczęstować się wyrobami, które przygotowały zaangażowane rodziny. Miłe rozmowy, zawieranie nowych znajomości, podziękowania, zaproszenia na kolejne spotkania dopełniły wspaniały wieczór, podczas którego bratały się serca, myśli i uczucia nas Polaków, Austriaków, Norwegów, Anglików, Cypryjczyków, Belgów żyjących w jednej dużej globalnej wiosce - Unia Europejska.

Ostatni dzień w Austrii

  W godzinach przedpołudniowych zwiedziliśmy w pobliskiej miejscowości Monchhof muzeum wsi austriackiej. Wolne popołudnie niektórzy poświęcili na zwiedzanie, zakupy, lub odpoczynek.
W niedzielę rano pożegnani przez rodziny i koordynatora projektu opuściliśmy gościnne Neusiedl am See. Chociaż miło było znów zobaczyć Rzeszów i naszych bliskich oczekujących na nas pod szkołą, to jednak serca nasze tęskniły do tamtych chwil spędzonych tam w Nesiedl.

Foto

Sześć wyjątkowych dni w Austrii